Minimalistická výzva jednoho blázna – 1. díl

Mám takový bláznivý nápad. Chci se stát minimalistou. Já o sobě sice ráda říkám, že minimalista jsem, ale ve skutečnosti jím spíš chci být. A tak sama sebe vyzývám – chci se zbavit všech zbytečných věcí z naší domácnosti a zkusím to během 31 dní.

Jestli jste se už někdy stěhovali, asi to znáte taky. Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. (Tímto se omlouvám těm, kteří někdy vyhořeli, protože je jasný, že to není žádný labůžo. Jenže stěhovat se je teda vážně hrůza.)  Stěhovala jsem se v životě více méně 9x! Většina z toho bylo sice takové to studentské stěhování – žádný nábytek a žádné velké jmění, ale to poslední stěhování bylo spojeno ještě s rekonstrukcí. A ta tomu dodala pořádný grády. A já vím, že mě stěhování nebaví.

Vždycky mě otráví a unaví, kolik věcí mám.

Naposled jsme se stěhovali (už ve dvou) před rokem a ještě teď u nás existují krabice, které jsme za ten rok nepotřebovali. Dokonce čtyři – každá na jiném místě. Ta s knížkami je ve sklepě – a já už rok trnu, že se tam ty knížky zničí. Ta se sešity a učebnicemi ze školy je u přítelových rodičů ve sklepě, stejně jako ta s botami do nejtužší zimy. A ta s nádobím, které se nám nevejde do naší provizorní kuchyně, leží na zemi v našem ještě stále provizorním obýváku.

Taky jste někdy měli takovou tu krabici, kterou ještě rok po stěhování vlastně vůbec nepostrádáte? 

A protože vím, že nás stěhování ještě aspoň jednou čeká, hodlám si to už teď zjednodušit. A myslím, že tím odlehčím nejen našemu budoucímu stěhování, ale i našemu přítomnému žití. Jak? Radikálně a rychle. Zbavím se většiny věcí, které mám. Protože co si budeme povídat – máme doma mraky zbytečností.

Za zbytečnosti považuji:

  • věci, které již neplní svoji funkci;
  • věci, které plní svou funkci, ale nejsou potřeba;
  • věci, které se možná někdy na něco budou hodit, ale skoro nikdy se na nic nehodí;
  • věci, které mi nedělají radost nebo mě dokonce svou existencí obtěžují.

Mám v plánu se od takových věcí během jednoho měsíce osvobodit.

Nedávno jsem začala na Spotify poslouchat The Minimalisms Podcast. Dělají ho dva kluci/chlapi (prostě takoví sympaťáci v nejlepších letech), kteří mě inspirovali k mojí květnové minimalistické výzvě. Setkala jsem se s podobným konceptem již minulý a předminulý rok ve formě obráceného adventního kalendáře. Spočívá v tom, že každý prosincový den, který předchází štědrému večeru, odložíte jednu věc (místo toho, abyste z adventního kalendáře loupali nekvalitní čokoládu).

Jenže tohle je ještě větší výzva.

Každý den totiž odložíte tolik věcí, kolikátého je den v měsíci. Takže prvního května jednu věc. Druhého dvě věci. Třetího tři. … Patnáctého patnáct věcí a dvacátého osmého věcí dvacet osm. Až do jednatřicátého. A tak jsem to spočítala. Čtyři sta devadesát šest. Ano, 496. To je výsledek součtu 1+2+3+4+5+…+27+28+29+30+31. Když o tom tam přemýšlím, možná jsem to měla udělat radši v únoru…

“To nám doma nic nezůstane!”, reagoval na můj návrh můj nejmilejší.

Ale i tak můj návrh přijal. On totiž taky nemá rád zarovnaný byt. Zvládneme za měsíc odložit 496 věcí z naší domácnosti? Pojala jsem to jako výzvu “do kolikátého května budeme schopni každý den odložit tolik věcí, kolik bychom měli”.

A tak jsem na to zvědavá. Kolikátého května tipujete? Sledujte můj blog, budu se vám pravidelně hlásit. A protože tenhle článek dávám dohromady už po začátku výzvy, můžete se brzy těšit na první článek přímo z procesu  debordelizace – už se na tom totiž pracuje.

Taky nemáte rádi stěhování? Sdílejte tuto výzvu se svými přáteli, třeba je společně inspirujeme. 🙂

Žiju v tomhle světě už 30 let a pořád se něco učím. Naučila jsem se nenásilně vystupovat z proudu, abych žila život, se kterým je má duše spokojená. Dívám se kolem sebe a pokud je v mém okolí třeba něco změnit, udělám to. Nejsem lhostejná ke světu, ve kterém žiju, proto se snažím žít život, který mi dává smysl. A moc si do toho nenechám mluvit. Ráda sdílím své zkušenosti, myšlenky a nápady s okolním světem.

Více o mně si přečtěte zde>>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *