Minimalistická výzva jednoho blázna – 4. díl

Jak dopadla naše květnová minimalistická výzva? Vzhledem k tomu, že jsem si vymyslela minimalistickou výzvu měsíc před svatbou (chápej tak, že poslední den výzvy předcházel dni odletu na svatbu na Mauriciu), je zhodnocení výzvy opožděné. Ale slíbila jsem ho, tak tady je!

Pokud jsi nečetl první, druhý nebo třetí díl, můžeš tak učinit teď. 🙂

Někdo z vás možná zaregistroval zprávu z 1. června (30 minut před odjezdem na letiště), že jsme to zvládli! Během měsíce května jsme vyřadili 496 věcí z naší domácnosti, což je teda fakt WOW! A dojmy?

Překvapení, radost, úleva, pocit hrdinství, ale taky trochu zklamání.

Překvapilo mě, že jsme to fakt dali, protože jsem nečekala, že se nám to opravdu podaří. Připadám si jako hrdinka. Přestože vzhledem k fakt perfektnímu načasování výzvy, spoustu vyřazených věcí pořád trčí doma (protože zkrátka nebyl čas), máme ze sebe radost.

Už během výzvy  přišla řeč na to, že výsledek možná nebude takový, jaký jsem zpočátku očekávala. A měla jsem pravdu. Minimalistická domácnost z nás opravdu není. A uklizená? Tak ta taky ne.

Vzhledem k tomu, že je červen plný našeho svatebního veselí (o tom někdy příště), je tu prostě bordel. Mezi obývákem a kuchyní stojí basa piva, což je v naší domácnosti výjev sám o sobě. Společnost mu dělají všudypřítomné lahve vína a celou scenérii doplňují svatební přání a sem tam nějaká pozůstalost z naší krásné dovolené.

Abych ale zhodnotila naši výzvu ze všech stran, zamyslela jsem se nad čtyřmi věcmi – splněné cíle, nesplněné cíle, pozitiva a co změnit pro příště. Protože ano, příště bude!

Splněným cílem je fakt, že jsme vyřadili 496 věcí z naší domácnosti.

Jednou za pár dní jsme si udělali čas na revizi našich věcí a vyřazování takových, které již nepotřebujeme a nechceme. Dotlačilo nás to do věcí, které se měli udělat už dávno, ale nikomu se nechtělo. A tak se tu po večerech tvořili kupičky, hromádky a tašky věcí, oprašoval se nejen prach, ale i vzpomínky a hlavně – měli jsme z toho dobrý pocit.  A zahnalo nás to i do sklepa, což bylo víc než potřeba.

Největším nesplněným cílem je rozhodně uklizená domácnost.

Protože tu jsme chtěli a nemáme ji. Může za to prostě nešťastné načasování, protože kdo by uklízel, když místo toho může být nevěsta, žejo! Ten úklid a odnos vyřazených věcí musíme dotáhnout, protože když ze skříní vyndáte věci, které nechcete, a ty věci zůstanou ležet na zemi, tak ne, necítíte se líp.

Pozitiva jsou nesporná.

Hlavně ze sebe máme dobrý pocit. A pak jsme taky dost uklidili, ačkoliv to zatím v tom bordelu není možné vidět. Našli jsme taky spoustu pokladů. Můj muž třeba našel svůj zub-moudrák – z nějakého patetického důvodu si ho tenkrát nechal a ani teď se ho nezbavil. Našel taky 13 let starý nevyvolaný film z maturitního plesu. Prostě pokladům při výzvě neunikneš… Pro mě je dalším velkým pozitivem, že se mnou můj muž spolupracoval, že jsme si u toho užili dost srandy, a že to chce dokonce někdy zopakovat.

A co udělat příště jinak?

Protože ono toho zase tak moc neubylo, chce to projít ještě dalším kolem výzvy. To abychom se dostali trochu víc do hloubky. Nestal se totiž žádný zázrak a nám pořád do minimalismu chybí kus cesty. Určitě je třeba to pro příště lépe načasovat. Ráda bych se totiž předem vyvarovala situacím, kdy balím na dovolenou a najednou uprostřed kufru, někde mezi šnorchlem a kloboukem, třídím šuplík s papíry.

Krásným a milým překvapením byla zpráva od kamarádky, kterou jsem obdržela na Mauriciu. Obsahovala dvě fotky vyřazených věcí a zprávu: “Tak prej taky jedeme tvoji minimalistickou výzvu. Juchů!

Tak co, zkusíš to taky? Dej vědět, jestli tě moje výzva inspirovala!

Žiju v tomhle světě už 30 let a pořád se něco učím. Naučila jsem se nenásilně vystupovat z proudu, abych žila život, se kterým je má duše spokojená. Dívám se kolem sebe a pokud je v mém okolí třeba něco změnit, udělám to. Nejsem lhostejná ke světu, ve kterém žiju, proto se snažím žít život, který mi dává smysl. A moc si do toho nenechám mluvit. Ráda sdílím své zkušenosti, myšlenky a nápady s okolním světem.

Více o mně si přečtěte zde>>.

Jedna odpověď na “Minimalistická výzva jednoho blázna – 4. díl”

  1. Já na minimalistickou výzvu narazila včera na facebooku a říkala jsem si, proč to nezkusit. Jedu teda “jen” 30 denní výzvu, takže vyřadím 465 věcí, ale i tak číslo působí děsivě. Na druhou stranu mě to strašně nadchlo, protože já, nepoučitelný bordelář, konečně pořádně uklidím! Po cestě do práce jsem si psala, čeho všeho se v rámci výzvy zbavím a došla na spoustu věcí (a na mnohem víc pak doma). Hodlám vrátit půjčené věci, vyhodit VŠECHNY účtenky, úřední dopisy atd., poslat dál minimálně jednu knihu (více bych asi nepřežila)… No, myslím, že sis tím prošla. Docela se na to těším. Je mi jasné, že mě to přejde, brzy asi ani nebudu v předstihu (ono je dost lákavé místo jedné věci jich vyhodit třeba 20) a na konci týdne už ani stíhat. Ale těším se na výsledek. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *