10 důvodů, proč doma mít vermikompostér (ten se žížalami)

Svůj vermikompostér máme už dva roky. Na oslavu toho jsem sepsala 10 důvodů, proč si vermikompostér pořídit. Určitě neodoláte.

  1. Nebudete muset tak často chodit s košem.
  2. Koš vám bude mnohem méně smrdět a už vám z něj nepoteče ta smradlavá voda. Ta se totiž tvoří tlením bioodpadu v neprodyšném igelitovém pytli.
  3. Když vám z koše nepoteče voda, možná i budete moct přestat používat igelitový pytle a bude vám stačit dát na dno list novin, tak jako to dělávaly naše babičky. Šetříte tak nejen přírodu, ale i svoji peněženku.
  4. Už si nebudete muset kupovat žádné hnojivo. Vyrobíte si ho totiž sami ze zbytků, kterým se neprávem říká “odpad”. Žížaly vám vyprodukují váš vlastní kompost a žížalí čaj k tomu – vedlejší tekutý produkt vermikompostéru.
  5. Můžete sledovat jeden přírodní cyklus přímo z pohodlí vašeho obýváku. Žížaly zpracovávají zbytky vašich potravin na úrodnou půdu, ze které (doufejme) vaše potraviny také vzešly.
  6. Žížaly v domácnosti jsou skvělé téma na každý firemní večírek nebo do jakéhokoliv jiného uskupení lidí, kde si (ne)máte co říct.
  7. Pokud nejíte moc zeleniny, pravděpodobně vás žížaly donutí jíst ji víc, protože prostě budou mít hlad.
  8. Oblíbíte si žížaly a to nejen ty svoje. Za každého upršeného dne tedy můžete venku náhodou potkat svoji “starou známou” a s nadšením ji pozdravit: “Jéé, čaau, žížalo!”
  9. Pokud se vám přemnoží octomilky, velmi brzy budete na toto téma erudovaným jedincem.
  10. Jelikož nakonec zjistíte, že na octomilky nefunguje nic jiného než absolutně nehumánní vysavač, po každém brutálním zásahu vysavačem si pro lepší pocit vyluxujete aspoň půlku bytu.

A to se vyplatí! No ne?

Žiju v tomhle světě už 30 let a pořád se něco učím. Naučila jsem se nenásilně vystupovat z proudu, abych žila život, se kterým je má duše spokojená. Dívám se kolem sebe a pokud je v mém okolí třeba něco změnit, udělám to. Nejsem lhostejná ke světu, ve kterém žiju, proto se snažím žít život, který mi dává smysl. A moc si do toho nenechám mluvit. Ráda sdílím své zkušenosti, myšlenky a nápady s okolním světem.

Více o mně si přečtěte zde>>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *