Kurz hypnoporodu aneb 5 “AHA momentů”

Co je to hypnoporod? A rodí se při něm v hypnóze? (Tahle otázka nepočká na odpověď, takže “NE”.) Jaká je tedy jeho podstata? Jak hodnotíme kurz Hypnoporodu od Jemného zrození? A jaké “AHA momenty” mi během kurzu došly?

Ale od začátku. Začneme v dětství.. Není pochyb o tom, že v našich hlavách společnost během našeho dětství vytvořila nějaký obrázek o porodu. Je otázka, jaké ty obrázky v našich hlavách jsou.

Když jsem byla malá a o porodech jsem toho věděla minimum, vymyslely jsme si s kamarádkou termín “bezbolestný porod v inkubátoru” (ano, tak málo jsme toho věděly). Evidentně na nás ale už v té době doléhaly informace z okolí, že porod prostě bolí. Že je to ta největší bolest v životě ženy a vůbec prostě nepříjemná záležitost.

Uplynulo spoustu let a já jsem těhotná. A sakra. Co teď, když už vím, že bezbolestný porod v inkubátoru je jen dětská pohádka? Nějaká část mého vnitřního Já, která věří, že na světě jsou věci správně vymyšlené a že rození dětí je největší zázrak, si vzpomněla na hypnoporod. Slyšela jsem o něm před nějakou dobou a přestože mě svým názvem velmi (ač rozporuplně) zaujal, nevěnovala jsem tomu velkou pozornost.

Začalo to být ale aktuální a tak jsem si našla víc informací a za chvíli už jásala, že “to je ono!”. Přes svůj alternativní název to zní tak přirozeně. Ono taky aby ne, když “hypnoporod” je v podstatě synonymum k “přirozenému porodu”. Hypnoporod je totiž “jenom” o tom vrátit se zpět k tomu, jak to má fungovat. A zůstat v klidu.

Je to o tom dát ženě při této životní události možnost nechat se vést intuicí a vlastním tělem. (A dítětem – protože kdo jiný ví líp, jak se narodit?!) Dovolit ji být v sobě, zbytečně ji nerušit, tiše ji podporovat. Nechat ji vybrat si polohu, která jí vyhovuje. Nechat ji napít a najíst, když potřebuje. Protože ne, to bohužel pořád vůbec není standard.

Kromě těchto zdánlivě samozřejmých věcí je průběh porodu podpořen správným dechem, relaxacemi, afirmacemi a vizualizacemi. Zní to jako věda, ale není…! Kdy jindy je důležitější správně dýchat než když se vám VAŠÍ pánví rodí nový život?! Kdy jindy než když jste tak blízko nejen životu, ale i smrti?! Takže dýchejte!

Vizualizace a afirmace ženě (ale i jejímu partnerovi!) pomohou naladit se na svá přání a relaxace ji zase naučí, jak zůstat klidná, i když je to všechno jinak, než si přála. V praxi to znamená před porodem pravidelně trénovat svoji mysl tak, aby žena dokázala “zůstat v sobě”, i když kolem ní bude běhat půlka oddělení.

Stačilo už jen to málo, co jsem zatím věděla, podat manželovi tak, aby to přijal a chtěl na kurz jít se mnou. Naštěstí jsem se dobře vdala a nebyl to žádný problém. 🙂 (Přítomnost partnera na kurzu rozhodně doporučuji, zvláště pokud chce být u porodu, protože množství informací, které se tam během víkendu dozvíte, mu nikdy doma nedokážete předat – a to ani kdyby vás poslouchal.)

Na kurzu jsme byli na začátku března a kromě výše zmíněného jsme se dozvěděli spoustu praktických informací, díky kterým jsem se ještě během kurzu velmi uklidnila. Tak nějak od přírody potřebuji vědět, jak co funguje, abych si o tom dokázala udělat obrázek. A teď se mám ještě ke všemu rozhodovat. A to už nejen za sebe, ale i za ten malý zázrak. K tomu prostě potřebujete mít informace.

Dozvěděli jsme se jak funguje děloha (kdo z vás to ví?), jak má přirozeně probíhat porod a také s jakými zásahy se můžeme ze strany lékařů setkat. Zjistili jsme, jaké zásahy jsou (kdy a proč) nutné,  a jaké zase třeba nedávají úplně smysl nebo s sebou nesou zbytečná rizika.

Zvláště pro mého manžela bylo důležité, aby byl kurz objektivní, tedy nenutil nám “svůj názor”, a i jeho kritické oko zhodnotilo, že to vážně nikdo nedělal. Hlavně co se týká (kontroverzních) intervenčních zásahů, jsme dostali faktické informace a názor si mohli vytvořit sami. I já tento přístup velmi oceňuji. Právě díky těmto informacím jsme oba získali také sebedůvěru, že se můžeme a dokážeme během těhotenství i během porodu informovaně rozhodovat.

Na závěr jsme oba museli usoudit, že to byly zatím nejlépe investované peníze během těhotenství (hned na druhém místě jsou samozřejmě těhotenské masáže). Pro mě bylo překvapením, že jsme se shodli také na tom, že bychom si u porodu přáli mít dulu. (A dulu máme! Čímž se kurz posouvá na druhé místo “nejlépe investovaných peněz v těhotenství”, protože ho dula už teď předběhla.)

A jaké největší “AHA momenty” jsem na kurzu zažila?

Zde bych ráda upozornila, že nejsem lektorka (dula, porodní asistentka ani lékařka) a níže uvedené informace neberu jako “hotovou věc”, ale jako jiné úhly pohledu a zajímavé podněty k přemýšlení. Nechť si názor udělá každý sám.

  1. Děloha je sval, který sám dokáže vytlačit dítě ven. Žena tedy nemusí tlačit, stačí správný dech. …AHA!
  2. Každý gynekolog provádí jinak těhotenské prohlídky (ze 7 žen na kurzu měla téměř každá jinou zkušenost). Někdo běžně dělá vaginální vyšetření, jiný ne, někdo dělá ultrazvuk pokaždé, někdo jen dvakrát během těhotenství (jak doporučuje WHO).. Ptáme se svých lékařů, jaké jsou důvody konkrétních vyšetření a jaká jsou jejich rizika? Ne?! …AHA! ….proč?
  3. Pupeční šňůra kolem krku nemusí znamenat tragédii. A dokonce ani problém. Když dítě prochází velmi úzkými porodními cestami, je oblast krku nejbezpečnější místo, kam šňůra přirozeně sklouzne a schová se tam tak, aby se jinde neskřípla a nezamezila přístupu kyslíku a živin. …AHA! (Děti, které mají krátkou pupeční šňůru se většinou ani neotočí hlavičkou dolů, protože jsou dost chytré na to, aby věděly, že by jim to až ven nevyšlo. Žasnu.)
  4. Když už jsme u té pupeční šňůry. Po porodu se dítě nemusí ihned nadechnout. Dokud není přestřižená/dotepaná pupeční šňůra, dítě stejně jako uplynulých 9 měsíců nepotřebuje dýchat nosem. ..AHA! (Snad každé dítě je hned po porodu modré, právě prošlo tou nejtěžší cestou svého života, taky byste zmodrali.)
  5. Porod vleže na zádech není přirozený. Zakončení páteře (tolik známý “ocásek”) musí během porodu uhnout dítěti dozadu, což nemůže udělat, pokud na něm ležíme. …AHA!

S těmi “AHA” bych mohla pokračovat ještě dlouho. Všechno bych vám to totiž chtěla říct. Z kurzu jsem odcházela v úžasu. Jak jsou naše těla dokonalá a jak je to vše správně vymyšlené. Ta část mého vnitřního Já, která měla pocit, že rození dětí je dokonale vymyšlený zázrak, se totiž nepletla. Moc bych si přála, aby měla každá žena možnost jít na takový kurz a získat tyhle podle mě životně důležité informace.

Každá žena má právo zažít klidný, láskyplný a respektující porod. A dítě zrovna tak.

(Nás to čeká za 8-12 týdnů, tak nám všem držte palce. 🙂 )

(Veškeré omalovánky jsou z Vybarvovací knihy od Jemného zrození.)

Žiju v tomhle světě už 30 let a pořád se něco učím. Naučila jsem se nenásilně vystupovat z proudu, abych žila život, se kterým je má duše spokojená. Dívám se kolem sebe a pokud je v mém okolí třeba něco změnit, udělám to. Nejsem lhostejná ke světu, ve kterém žiju, proto se snažím žít život, který mi dává smysl. A moc si do toho nenechám mluvit. Ráda sdílím své zkušenosti, myšlenky a nápady s okolním světem.

Více o mně si přečtěte zde>>.

2 odpovědi na “Kurz hypnoporodu aneb 5 “AHA momentů””

    1. Tak je možný, že jsem tvůj komentář našla až teď? 😀 Omlouvám se za nereagování 🙂 Kurz byl skvělý, porodem nás doprovázela Karolína, která ještě náhodou měla čas. 9.července se nám narodila krásná okatá Josefína (přirozeně KP). Trošku fuška, ale krásná.. 🙂 Zdravím, A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *